Fabryka pięknego uśmiechu - Dentika - Klinika Stomatologiczna Warszawa

Pruszków

Grodzisk

Jesteśmy wrażliwi na ból - Klinika Stomatologiczna Dentika, Warszawa
Umów się na wizytę przez internet

Vademecum

Bakterie

Od 1960 roku wiemy, że jednym z głównych odpowiedzialnych za rozwój próchnicy zębów są bakterie płytki nazębnej.


 W ustach każdego z nas - potencjalnych pacjentów - żyje około 50 miliardów bakterii należących do 300 gatunków. Nie wszystkie one niszczą tkanki naszych zębów. Najbardziej groźne bakterie próchnicy, to Streptococcus mutans i Lactobacilus acidophilus.


 Tworzą one miękki, ściśle przylegający do powierzchni zębów nalot żółtej barwy, Nalot ten nazywamy płytką nazębną, a drobnoustroje stanowią 80% płytki nazębnej. Można go usunąć tylko przez szczotkowanie lub zeskrobanie, czyli po prostu mycie zębów.

 

Cukier

Cukier znajduje się w bardzo wielu potrawach, ale najbardziej niebezpieczny jest ten w słodyczach.

Jest bardzo groźny dla zębów, dlatego trzeba je myć... najlepiej za każdym razem, po jedzeniu. Najbardziej niebezpieczne dla zębów jest jednak tzw. podjadanie między posiłkami głównymi, czyli małe i częste dawki pokarmów bogatych w węglowodany. Szczególnie groźne są produkty miękkie, kleiste, które łatwo przylegają do zęba.

Implanty w jeden dzień

Rewolucja!!! To groźne słowo, ale w tym wypadku możemy rozumieć je wyłącznie pozytywnie. Proponujemy Państwu nową, unikalna, a na dodatek ekspresową metodę leczenia implantologicznego.
Jak to się robi?

Przykręcany most w żuchwie na 3 implantach w 1 dzień! Jeszcze tego samego dnia nasi Pacjenci mogą otrzymać stałe uzupełnienia protetyczne. Do wszczepionych rano implantów, po południu na stałe przykręca się most!

"Implanty jednego dnia" stanowią stabilną podporę dla tymczasowych częściowych i całkowitych mostów w żuchwie i szczęce. Rozwiązanie to spełnia jednocześnie estetyczne i funkcjonalne oczekiwania pacjenta.

Odpowiedź na pytanie; "Jak to się robi?" jest więc prosta i brzmi: "Szybko i profesjonalnie!"

Laser

Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, czyli kwantowy generator światła spójnego zwany potocznie laserem został po raz pierwszy uruchomiony przez amerykańskiego fizyka Maimana w 1960 roku.

To jeden z największych wynalazków XX wieku, który zastosowano najpierw w wojsku, potem w przemyśle, a później w medycynie.

W stomatologii światowej zaczęto używać lasera już w 1964 r. W Polsce pierwsze próby leczenia zębów i chorób przyzębia za pomocą tego urządzenia podjęto w Wojskowej Akademii Technicznej, a w latach osiemdziesiątych lasery pojawiły się w niektórych polskich klinikach i gabinetach dentystycznych. Dziś leczenie laserem proponujemy w naszych oddziałach w Grodzisku oraz Pruszkowie.

Leczenie bez bólu

Jeżeli w poszukiwaniu stomatologicznej pomocy natraficie na słowo "abrazja" to oznacza, że jest to tak zwane trafienie w "10".

Abrazja polega na wykorzystaniu w leczeniu zębów strumienia powietrza działającego pod bardzo wysokim ciśnieniem.
Leczenie to zalecane jest szczególnie w przypadku: kobiet w ciąży, dzieci oraz pacjentów z chorobami krążenia, ponieważ nie wymaga podania środków znieczulających.

Zalety:

 • krótki czas zabiegu,
 • oszczędność zdrowej tkanki zęba,
 • brak wibracji i nieprzyjemnego uczucia nacisku,
 • komfort psychiczny pacjenta

Leczenie bez wiertła, bez znieczulenia bez bólu i stresu.

Abrazja to metoda bezbolesna, całkowicie bezpieczna i tania, (koszt zabiegu 40 zł).

Ortodoncja

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu. Nazwa pochodzi z greki i powstała jako połączenie dwóch słów (orto- + gr. odoús, odóntos 'ząb').

W sposób najprostszy powiedzieć można, że ortodoncja polega na przesuwaniu zębów, tak, aby prawidłowo kontaktowały się ze sobą.

Dlatego naszym pacjentom proponujemy:

 • aparaty stałe
 • aparaty ruchome
 • okresowe konsultacje

Leczenie trwa najczęściej od półtora do dwóch i pół roku a konsultacje okresowe powinny odbywać się raz na 3-4 tygodnie. W czasie tych wizyt lekarz kontroluje postępy leczenia
i reguluje siłę, z jaką aparat działa na zęby. Bez stałego nadzoru specjalisty aparat mógłby wywołać efekt negatywny, czyli pogłębić istniejącą lub spowodować nową wadę zgryzu.

Po zakończeniu tego etapu leczenia, kiedy uzyskujemy właściwą linię zębów, konieczne jest jeszcze korzystanie z tak zwanego aparatu retencyjnego, który utrwala prawidłowy zgryz.

Noszenie tego aparatu trwa od kilku miesięcy do roku.

Prawidłowy zgryz

Najczęstszą przyczyną wad zgryzu jest próchnica zębów i jej następstwa, często prowadzące do przedwczesnej utraty zębów u dzieci.

Przedwczesna utrata zębów powoduje także zmianę czynności grup mięśniowych, co w konsekwencji wywołuje zaburzenia zgryzu i prowadzi do jego zniekształceń.

Głównymi powodami podejmowania leczenia ortodontycznego są: przywrócenie estetycznego wyglądu i prawidłowej funkcji narządu żucia, czyli ponowne doprowadzenie do prawidłowego zgryzu.
Dzięki zastosowaniu stałych aparatów ortodontycznych możliwe jest leczenie wad zgryzu zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Próchnica

Jeżeli dzieje się coś, czego na początku nawet nie zauważymy, a co fachowo nazywa się deminaralizacją oraz rozpadem twardych tkanek zęba, to znaczy, że dopadła nas próchnica!

Rozwój tej choroby powodują:

 • bakterie kwasotwórcze,
 • cukry,
 • skłonność tkanek zęba do odwapnienia,
 • czas i częstość oddziaływania szkodliwych czynników na ząb.

Można więc powiedzieć, że najgroźniejsze są bakterie, którym sami stwarzamy dobre warunki do wygodnego życia.

Protetyka

Funkcjonalność i piękno, możesz mieć jedno i drugie.

Proponujemy wszystkie rodzaje uzupełnień protetycznych, a należą do nich:

 • korony porcelanowe, oraz PROCERA
 • mosty
 • protezy szkieletowe
 • protezy osiadające
 • protezy ovendenture

Więcej informacji znajdą Państwo w naszej Ofercie.

Stany zapalne

Stan zapalny powodują bakterie, które przenikają do wnętrza zęba przez jego zniszczoną koronę.

Atak bakterii wywołuje następnie zapalenie dziąsła, w chwilę później zapalenie przyzębia, a w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia cementu korzeniowego i korzenia. To może wywołać stan zapalny w kanale zębowym. Kolejnym, najbardziej bolesnym skutkiem ofensywy bezlitosnych agresorów jest zapalenie okostnej. Opis ten może przypominać fragment korespondencji wojennej, jednak w przypadku stanów zapalnych nic nie dzieje się błyskawicznie.

Stan zapalny rozwija się przez dość długi okres, rzadko dochodzi do niego nagle. Jeżeli jednak regularnie odwiedzamy stomatologa, w większości przypadków możemy uniknąć zapalenia i towarzyszących mu bolesnych przeżyć. Kłopotom możemy zapobiegać sami, ponieważ najczęściej wynikają one z naszych zaniedbań, czy też po prostu (jak mówią w wojsku), z lenistwa.

Usunięcie zęba - ekstrakcja

Nie obawiaj się ekstrakcji, a nawet, jeśli odczuwasz niepokój, niekiedy niepotrzebnie nazywany strachem, możesz być spokojny, bo wiedz, że współczesna anestezjologia w prawie 95% przypadków pozwala uniknąć bólu.

Dziś znieczulenia stosuje się do wszystkich bolesnych zabiegów stomatologicznych. Niektórzy pacjenci potrzebują jednak specjalnego przygotowania do zabiegu usunięcia zęba, zwanego premedykacją.
Premedykacja jest to przygotowanie psychologiczne i farmakologiczne. Dlatego nie należy ukrywać swoich niepokojów przed wykonywanym zabiegiem, a po prostu o nich powiedzieć.

Wtedy lekarz (stomatolog lub anestezjolog) wybierze właściwy rodzaj znieczulenia. Najczęściej wystarcza miejscowe, a tylko wyjątkowo potrzebne jest znieczulenie ogólne - narkoza. Po zabiegu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza a dodatkowo w przypadku wystąpienia krwawienia lub bólu koniecznie skorzystać z pomocy stomatologa albo pogotowia ratunkowego.

Zapobiegać

Jeżeli uda się wcześnie wykrycie wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej(przebarwienia, ubytki), uda się także szybko i skutecznie je wyleczyć.

Zapobieganie próchnicy zębów i innym schorzeniom, to znaczy:

 • racjonalne odżywianie
 • dbanie o higienę jamy ustnej,
 • używanie preparatów fluoru,
 • chodzenie na wizyty kontrolne u stomatologa.

Systematycznie prowadzona profilaktyka oraz odpowiednio dobrane i w porę podjęte leczenie oszczędza cenne tkanki zęba i inne tkanki jamy ustnej, a nasze zęby wystarczają "na dłużej".
Dzieci zapraszamy na wizytę kontrolną u stomatologa raz na 3 miesiące, a dorosłych raz na 6 miesięcy. Próchnica i inne schorzeń u dzieci przebiegają bardziej gwałtownie niż u dorosłych.

FACEBOOK